PÉČE O MATRACI

Péče o matraci neznamená jen udržovat čistý potah, ale je třeba pamatovat také na vlhkost a pot, které během našeho spánku pronikají do nitra matrace. Životnost funkce pěnových vrstev lze prodloužit, pokud víte jak. Péče zahrnuje několik oblastí, na které se nyní zaměříme.

1TYP LŮŽKA

Matrace odvětrává jak ze svrchní, tak ze spodní strany. Lůžko by proto mělo umožňovat proudění vzduchu. Výhodou je lůžko na nožkách.  U postelí s uzavřeným úložným prostorem nebo postelí, které stojí přímo na zemi je třeba pamatovat na častější větrání vnitřních prostor postele. Zejména v letních měsících, kdy je teplota místnosti vyšší a potíme se více, větrejte úložný prostor pravidelně a déle. Lidé se sklonem k vyšší potivosti by měli již při pořizování lůžka a matrace vybírat podle úrovně prodyšnosti. Lůžko na nožkách a pružinová matrace jsou jistě dobrou volbou.

2TYP MATRACE

Již jsme zmínili, že pružinové matrace vynikají vysokou prodyšností. Matrace s pěnovým jádrem naopak odvětrávají a vysychají hůře.  Z hlediska hygieny je tedy snazší starat se o matraci pružinovou. Ale ať už si vyberete jakýkoliv typ matrace, pamatujte na to, že vlhkost zadržovaná uvnitř matrace je ideálním místem pro růst bakterií a roztočů. Roztoči vylučují extrémně alergenní exkrementy, které způsobují noční kašel, rýmu, vyrážku a projevy astmatu. Roztoči žijí kdekoliv, kde je teplo a vlhko, takže matrace jsou pro ně ideálním domovem.

Máme pro vás ale dobrou zprávu. Všechny pěny používané pro výrobu matrací PIKOLIN® jsou exkluzivně ošetřené proti plísním, bakteriím a roztočům již z výroby. Ochrana je trvalá, roztočů se tedy nemusíte bát po celou dobu, kdy budete na matracích PIKOLIN® spát.

3POUŽÍVÁNÍ MATRACOVÉHO CHRÁNIČE

Na matraci patří membránový matracový chránič. Ale ne takový, který šustí, způsobuje pocení a gumy v rozích chrániče se brzy vytáhnou nebo prasknou. Pořiďte si chrániče značky Velfont®, které jsou příjemné, hyperprodyšné, s bočnicemi zakončeným gumou, takže se na matraci navlékají jako napínací prostěradlo. K dispozici jsou dokonce v 3-vrstvém provedení, takže o ochranné membráně ani nevíte .

Chrániče zamezují prostupu potu, tekutin, zvířecích chlupů a dalších nečistot do jádra matrace. Díky tomu je matrace stále čistá a beze skvrn. Důležité je také to, že pěna matrace není degradována potem, který je agresivní a snižuje funkční životnost pěny.

4OTÁČENÍ MATRACE

Správnou technikou otáčení matrace prodloužíme její životnost. Matrace jsou buď jednostranné nebo oboustranné. Pokud říkáme, že je matrace oboustranná, znamená to, že jsou obě strany stejné (mají stejnou kompozici, tuhost, potah). Pokud je každá strana jinak tuhá, pak se nejedná o oboustrannou matraci, pouze o prvotní možnost výběru měkčí nebo tužší strany. Uživatel si vybere tuhost, která mu vyhovuje a pak spí stále na stejné straně matrace, která se pro něj stane lícovou.

Otáčení oboustranné matrace: některé z matrací PIKOLIN® jsou oboustranné. Jejich výhodou je podstatně vyšší životnost, která dosahuje až 15 let. Je to proto, že v průběhu roku matrací otočíme celkem do 4 pozic.

  • První pozice je ta, na které právě spíme
  • První otočka je o 180° (hlavová část zaměnit na patní část).
  • Druhá otočka je obrácení matrace ve směru rub a líc – obraťte matraci tak, že strana, která směřovala směrem k tělu, nyní směřuje směrem k posteli.
  • Třetí otočka  je znovu o o 180° (hlavová část zaměnit na patní část) a tak dále

Otáčení jednostranné matrace: matrace, které se používají pouze lícovou stranou, platí pouze první způsob otáčení, tzn. o 180° (hlavová část zaměnit na patní část).

Otáčení matrace se doporučuje provést po každých 3 měsících. 

5ZPŮSOB STLANÍ LŮŽKA

Každodenní způsob, jakým upravujeme naše lůžko má vliv na mikroklima v matraci. Nejzdravější variantou je nestlat postele vůbec, protože tak je během dne umožněno vyschnutí lůžkovin i matrace. Neustlaná postel ale moc dobře nevypadá, takže je třeba nějakého kompromisu. Vhodným řešením je ranní vyvětrání ložnice s odkrytou ložní plochou lůžka. Po vyvětrání se přikrývka (přikrývky) volně upraví na povrchu lůžka. Pokud je používán přehoz přes postel, měl by být vzdušný a umožňovat častější praní (zachytává se v něm množství prachu).

6KLIMA V MÍSTNOSTI

Klima v místnosti se liší podle ročního období a také tím, jak často a dlouho větráme. V zimních měsících je potřeba větrat krátce a intenzivně (ideálně ráno a večer). V letních měsících je možné větrat déle. V každém případě je třeba zajistit do ložnice přísun čerstvého vzduchu. Teplota v ložnici by neměla překročit 22°C, ideální je spát při 18°C – 20°C. Přetopená místnost mívá navíc sušší vzduch a to není pro spánek ideální.

Pokud bydlíme ve městě nebo blízko rušné silnice (zejména do 200 m od silnice), je dobré přemýšlet o čističce vzduchu, která zachytí hrubé poletující nečistoty, i jemné prachové částice. V bytech se sušším vzduchem může v zimních měsících pomoci zvlhčování vzduchu.

7ÚKLID

Už při pořizování nábytku a podlahové krytiny bychom měli myslet na to, aby úklid umožňoval stírání prachu za vlhka a vysávání. Místo zametání raději vysávejme, aby se prach nevířil do vzduchu. Ložní prádlo by se mělo měnit za cca 2 týdny. Přikrývka by se měla vyprat alespoň 1x za rok a polštář 2x do roka. Pokud se potíme více, je vhodné častější praní polštáře a přikrývky. Říká se, že čistota je půl zdraví. V ložnici to platí dvojnásob.