JAK PROBÍHÁ VÝBĚR MATRACE NA PRODEJNĚ

Správná technika testování matrace na prodejně má klíčový význam. Kupujte matraci jen u takového prodejce, který je na odborné úrovni a pomůže vám vybrat vhodnou matraci právě pro vás. Seznámíme vás s postupy, které jsou při výběru matrací běžné v západních státech Evropy, USA atd.Každý z našich obchodních partnerů je speciálně vyškolen tak, aby rozpoznal vaše individuální potřeby a navrhl vám ideální matraci. Něco se ale očekává také od vás. Vyhraďte si na návštěvu prodejny dostatek času a neostýchejte se dostatečně dlouho ležet na každé matraci, kterou testujete. Je to jediná možnost, jak si správně vybrat.

1KOLIK ČASU SI MÁM VYHRADIT PRO VÝBĚR MATRACE?

Rezervujte si 1,5 hodiny, někdy se v prodejně zdržíte i déle. Záleží na tom, kolik typů matrací vám „padne do oka“. Po počátečním rozhovoru s prodejcem by vám mělo být nabídnuto několik typů matrace, které pravděpodobně odpovídají vašim potřebám a finančnímu plánu.

Kratším otestováním začněte vyřazovat ty matrace, na kterých se necítíte tak dobře. Nakonec by vám měly zbýt maximálně 3 matrace, které vám vyhovují. Z nich vyberte jednu, tu nejlepší.

2JAK DLOUHO MÁM TESTOVAT JEDNU MATRACI?

Prvotní testování matrací by mělo trvat 5 – 10 minut. Testování matrací, o kterých již vážněji uvažujete by mělo trvat cca 15 minut. Testování finálně vybrané matrace by mělo trvat 20 minut, ale klidně si můžete poležet i déle. Možná se vám zdá, že je to příliš dlouhá doba, ale vysvětlíme vám, proč je dodržení času tak důležité.

Naše kůže je schopna tolerovat určitou míru nepohodlí, ale ne příliš dlouho. Pokud ležíte na matraci méně než 15 minut, vaše kůže bude pravděpodobně schopna absorbovat otlaky a vy je ještě neucítíte.  Proto si udělejte pohodlí a intenzivně se soustřeďte na pocity, které ležení na vybírané matraci pociťujete.

Je třeba ležet na matraci v takových polohách, v jakých běžně spáváte. Hodně času věnujte ležení na boku. Sledujte, zda vás netlačí boky a ramena.

3JE PRAVDA, ŽE LEHKÝ ČLOVĚK SI MÁ KOUPIT MĚKKOU MATRACI A TĚŽŠÍ ČLOVĚK TVRDOU?

Pravda to rozhodně není. Je nám líto, že se s podobnými pravidly neustále v naší zemi setkáváme. Je to důsledek nedostatečně kvalitní nabídky na trhu a odbornosti v oboru. Situaci nepomáhají ani negativní zkušenosti zákazníků s některými pěnovými matracemi, které pokud jsou měkčí, proleží se během dvou, třech let.

Ve skutečnosti je tomu spíše naopak. Těžší člověk mívá rozložitější ramena a boky, které se musí při spaní zabořit do svrchních měkkých vrstev matrace. Pokud takový člověk spí na tuhé matraci, v noci se často otáčí kvůli otlakům a ráno má ztuhlá záda, krk a šíjové svaly. Takový spánek nestojí za nic.

První podmínkou pro pohodlnou matraci je její výška. Pokud je výška matrace mezi 26 – 30 cm, vejde se do matrace pevné jádro, které nese celou váhu těla a také dostatečně silná vrstva měkkých pěn, které umožní svalům v noci regenerovat.

Druhou podmínkou je konstrukce matrace. Těžší člověk by měl vždy vybírat matraci s pružinovým jádrem. Pevné pružinové jádro se neproleží a tak je možné dovolit si měkkou svrchní část matrace.

Při testování matrace na prodejně přemýšlejte o tom, jaká výška a konstrukci matrace by pro vás byla vhodná. Buďte nekompromisní. Nepohodlnou matraci si nekupujte!

4JAKÁ MATRACE JE ZDRAVOTNÍ A ORTOPEDICKÁ?

Chcete si pořídit zdravotní a ortopedickou matraci, ale jste zmateni, protože snad všechny matrace jsou takto označovány, a přitom se od sebe na první pohled zcela liší?

Byli jste chyceni do pasti reklamních slovíček. Zdravotní matrace je pomůcka pro osoby trpící nějakým zdravotním omezením. Konstrukce zdravotní matrace a její funkce pomáhají nemocným lidem. Jedná se například o matrace se vzduchovými polštáři, které polohují pacienty a působí proti proleženinám. Takové pomůcky musí být testovány, certifikovány autorizovanými zkušebními ústavy a jsou obvykle velmi drahé.

Běžný člověk má celý den spoustu práce a opravdu nemá potíže s proleženinami. Naše matrace Pikolin proto neoznačujeme jako zdravotní, přestože některé z jich by některými parametry atest „zdravotní pomůcky“ mohly obdržet.

Ortopedická matrace by měla být vlastně každá. Jednou ze zodpovědností prodejce je, aby při testování matrace sledoval, zda je vaše páteř při ležení na boku v rovině, zda se pánev neboří do matrace.

5ZÁLEŽÍ NA TOM, ZDA MÁ MATRACE SNÍMATELNÝ A PRATELNÝ POTAH?

V dnešní době na tom již naštěstí nezáleží. Je to díky dostupnosti moderních, prodyšných membránových chráničů matrací, které jsou nepropustné pro tekutiny, pot a nečistoty. Měly by mít atest na protiroztočovou funkci. Veškeré nečistoty zůstanou na povrchu pratelného chrániče a matrace zůstává trvale čistá.

Manipulace s matrací, svlékání potahu a opětovné navlékání je fyzicky velmi náročné. Navíc tuto práci doma obvykle zastávají ženy, které nemají tolik síly. Potahy se často nevejdou do pračky, pomalu schnou, a tak se péče o matraci v domácnostech často odkládá. To není z hygienického hlediska dobře. Níže se dozvíte více o péči o matrace.

6JAK MÁM POZNAT DOBROU PRODEJNU MATRACÍ?

Pokud jste přečetli předešlý text, poznáte již sami velmi rychle, zda jste u odborného prodejce nebo ne. Pokud se vám prodejce nevěnuje, nechá vás chodit po prodejně a „píchat“ prstem do matrací, nevyzve vás k tomu, abyste si udělali pohodlí a popovídali si o vašich potřebách, jděte raději jinam.

Prodejna by měla být příjemně vytopená. Chladný vzduch naprosto mění pocit z matrací! Matrace se budou vždy jevit tužší, než ve skutečnosti jsou. Velmi pravděpodobně to povede k chybnému výběru.

V prodejně byste se měli cítit pohodlně, příjemně, skoro jako doma. Pokud nejste ve stresu, jsou vaše svaly relaxované, uvolněné a vy můžete naplno vnímat pocity z testovaných matrací.

7VYPLATÍ SE KUPOVAT DRAHOU MATRACI?

Pokud se vás zeptám, zda se vyplatí kupovat si šunku s 98 % masa, jistě odpovíte, že ano. Také u matrace je důležité číst složení, kterému říkáme kompozice matrace.

Pokud uvidíte dražší matraci, zeptejte se sami sebe, zda cena odpovídá kvalitě či nikoliv. Vyšší matrace kolem 30 cm jsou dražší, ale mnohem pohodlnější.

Speciální technologie jádra bude stát více než obyčejná pěna, ale matrace vám vydrží mnoho let.

Za konstrukci zpevněných boků matrace si něco připlatíte, ale nebudete v noci sklouzávat dolů.

Naopak levné a méně trvanlivé prvky v matraci jsou jádro z pěnové drti, kokosová deska, která se časem rozdrolí, výška matrace do 25 cm, tuhá a nepoddajná svrchní část matrace apod.

Hodně vám napoví také záruka. Pokud je záruka na matraci dva, tři roky, o moc déle vám nevydrží. Počítejte. Matrace se životností 10 – 15 let je sice při koupi dražší než matrace se životností 3 roky, ale nakonec vás vyjde levněji.  A každý den se vyspíte mnohem lépe.